UCZYMY SIĘ

Inspirujemy do uczenia się.

Widzimy potrzeby uczniów: zabawy, ruchu, rozmowy, eksperymentowania. Słuchamy o ich różnych zainteresowaniach, pasjach oraz wyzwaniach. Rozumiemy, że nasi uczniowie nie będą zafascynowani każdym tematem, a ich myśli będą odpływać do tego, co sprawia im radość.


Działamy, by odejść od kultury błędu do kultury uczenia się. Nieskrępowanego, a wciąż osadzonego w oświatowych ramach. Będącego wyzwaniem, uczącego radzenia sobie, lecz bez nadmiernego lęku. Chcemy, by nauka, była dla nich wyzwaniem wiążącym się z frajdą, a nie przykrym obowiązkiem pełnym negatywnego stresu.

Baw się i odkrywaj

Pracujemy metodami aktywnymi! Odchodzimy od ławek i krzeseł, na rzecz zajęć outdoorowych, ruchu, nauki przez zabawę oraz eksperymentowania.

Zbieraj feedback

Prócz systemu ocen pracujemy komunikacją zwrotną, aby każdy wiedział, co potrafi, a gdzie może jeszcze zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności. Zachęcamy do monitorowania siebie przez tworzenie osobistego portfolio.

Od września 2021 r. pierwszoklasiści będą naszą pierwszą klasą, która w pełni odejdzie od klasycznego systemu oceniania, aż do zakończenia edukacji w Społecznej!

Stawiamy na działanie.

Uczniowie są bardziej zaangażowani w naukę, gdy widzą jej praktyczne zastosowanie. System wymaga od nich "wkuwania", zapamiętywania wielu faktów, ale również umiejętności pracy z tymi informacjami. My chcemy nadać tej wiedzy rzeczywiste ramy, takie, które przydają się w codziennym życiu.

Angażuj się

I to nie tylko podczas lekcji! Społeczna daje możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych i samorządzie uczniowskim oraz w wielu projektach. Jeśli nie znajdujesz dla siebie odpowiedniej formy na aktywność, to znak, że czas podjąć działanie! Opowiedz o tym samorządowi, porozmawiaj z wybranym nauczycielem lub wychowawcą. Opracujcie plan rozpoczęcia takich działań i zostań liderem nowej formy aktywności pozalekcyjnej!

Przekrojowość

My także się rozwijamy i działamy. Jako szkoła zmierzamy do stworzenia autorskiej przekrojowości: kompetencji i treści. Już dziś możecie zobaczyć, że u nas kompetencje matematyczne łączą się nie tylko z przyrodniczymi, ale też z komunikacyjnymi, a przedsiębiorczość, praca w grupie i przetwarzanie informacji to element twórczej ekspresji. Już dziś odchodzimy od podręczników na rzecz innych form i źródeł wiedzy, a także autorskich materiałów. W przyszłości... w przyszłości liczymy na jeszcze szerszą przekrojowość - przekrojowość treści programowych.

Pozwalamy na samodzielność.

Świat się zmienia. Pandemia pokazała, jak ważna jest szybka adaptacja do tych zmian. Dla nas istotnym jest, aby uczniowie potrafili radzić sobie własnymi siłami z codziennymi wyzwaniami. Jeśli potrzebują pomocy, aby potrafili o tę pomoc poprosić.

Think outside the box

Samodzielność w planowaniu i odpowiedzialności za własną naukę ściśle wiąże się z wypracowaniem własnego podejścia do uczenia się oraz pracy. Zachęcamy do kreatywności, do poszukiwania własnego rozumienia i rozwiązań. Kreatywność warto też wykorzystać w relacjach z innymi!

Rozwiązuj problemy

Stawiamy przed uczniami wyzwania, aby mogli dążyć do ich rozwiązania! Wiemy, że człowiek dowiaduje się o sobie i rozwija się najlepiej, gdy rozwiązuje problemy, które wymagają zmiany perspektywy. My także zachęcamy do tego, aby każdy mógł przy wsparciu dorosłych poszukiwać rozwiązania problemów edukacyjnych, społecznych i osobistych. A już nasza kadra zadba o odpowiednie wsparcie 😉 

Budujemy relacje!

"- Kiedy zacznie się moja nauka, panie?
- Już się zaczęła - odpowiedział Ogion.
Zapadło milczenie, jak gdyby Ged starał się powstrzymać coś, co musiał powiedzieć. Wreszcie wyrwało mu się:
- Ale ja się jeszcze niczego nie nauczyłem!
- Bo nie zdałeś sobie jeszcze sprawy, czego uczę - odparł mag"
Ursula K. Le Guin, Ziemiomorze

Szkoła to ludzie! Niezależnie, czy jesteś naszym uczniem lub uczennicą od I czy VI klasy, jesteśmy Ciebie ciekawi. Bądź z nami. Baw się z nami. Wyjeżdżaj razem z nami. Bo dla nas ważne jest to, aby być wspólnotą. Ucz się z nami, jak być w relacji.

Współpracuj w zespole

Praca zespołowa to jedna z naszych ulubionych metod pracy. Od "podzielcie się w pary", przez "odlicz do trzech", aż do "wylosuj z woreczka przedmiot i znajdź osoby, które mają pasujący element". Od współpracy z rówieśnikami, przez młodszych lub starszych kolegów i koleżanki, po współpracę z nauczycielami i rodzicami! Od szkolnej klasy, przez park, aż na deski teatru. My współpracujemy wszędzie i z każdym!

Rozwijaj kompetencje miękkie

Niezależnie od tego, kim będziesz za 20 lat - twórcą robotów, youtuberem, inżynierem roślinności w księżycowej bazie, czy zawodowym motorniczym lewitujących pociągów - kompetencje miękkie będą Ci potrzebne! Dziś świat wymaga komunikacji. Wymaga plastycznego podejścia. Już dziś rozwijaj te umiejętności razem z nami!

Co poza podstawą?

  • Więcej godzin języka angielskiego;
  • Basen w ramach WF już od I klasy;
  • W klasach I-III autorskie zajęcia EUREKA;
  • W klasie IV zajęcia z edukacji regionalnej;
  • Język niemiecki już od IV klasy;
  • Od klasy IV taniec towarzyski w ramach lekcji WF;
  • Dwujęzyczność w klasach VII-VIII;
  • Dla klasy VIII sobotnia możliwość przygotowywania się do egzaminów;
  • A poza nauką... czeka Was jeszcze więcej!

POLECAJĄ NAS...

Rok szkolny 2019/2020 był trudnym wyzwaniem dla uczniów oraz nauczycieli. Wybuch pandemii, pełny lockdown w marcu. Szkoła Społeczna ruszyła w pełnej zdalnej odsłonie już w środę po lockdownie (tak jest! Potrzebowaliśmy aż 4 dni!).

Najlepszą ocenę tego roku szkolnego wystawili nam... nasi uczniowie i uczennice. Posłuchajcie ich opinii.